piątek, 05 lipiec 2024 13:09

Akademiki z Winograd z Poznania na liście zabytków

Akademiki z Winograd na liście zabytków Akademiki z Winograd na liście zabytków Zdjęcie redakcyjne

Akademiki z Dożynkowej na Winogradach w Poznaniu, które miały zostać rozebrane, mogą zostać wpisane do rejestru zabytków. Tomasz Hejna z "Gemeli poznańskiej" poinformował o postępowaniu w tej sprawie.

Czego się dowiesz:

  • Jakie budynki w Poznaniu mogą zostać wpisane do rejestru zabytków?
  • Kiedy spodziewana jest decyzja o wpisie akademików z Dożynkowej do rejestru zabytków?
  • Kto poinformował o kończącym się postępowaniu w sprawie wpisu do rejestru zabytków?
  • Jakie będą skutki wpisania akademików do rejestru zabytków dla planowanych prac budowlanych?
  • Dlaczego Miejski Konserwator Zabytków interweniował w sprawie planowanej rozbiórki?

Postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków

Zespół akademików przy ulicy Dożynkowej na Winogradach w Poznaniu jest bliski wpisania do rejestru zabytków. Jak informuje Tomasz Hejna, prowadzący stronę "Gemela poznańska" na Facebooku, postępowanie w tej sprawie dobiega końca. „Jeszcze kilka dni temu strony zapoznały się z zebranym materiałem dowodowym w tej sprawie, a decyzja o wpisie do rejestru zespołu budowlanego osiedla studenckiego przy Dożynkowej jest obecnie w przygotowaniu i nastąpi to najpewniej w tym miesiącu” - tłumaczy Hejna.

Skutki wpisania do rejestru zabytków

Po podjęciu decyzji o wpisie do rejestru zabytków, strony będą miały dwa tygodnie na ewentualne odwołanie się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli nie będzie odwołań, decyzja stanie się prawomocna po 14 dniach od jej odbioru. „Od tego czasu, zgodnie z Prawem budowlanym oraz Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na wszelkie prace na terenie wpisanym do rejestru zabytków, w tym rozbiórki, przebudowy, rozbudowy - konieczne będzie uzyskanie pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków. W związku z nową sytuacją prawną nieruchomości wcześniej uzyskane pozwolenia stracą moc” - dodaje Hejna.

Historia planowanej rozbiórki

Sprawa rozbiórki akademików, które wcześniej należały do Uniwersytetu Przyrodniczego, była głośna już w styczniu. Cztery lata temu uczelnia sprzedała część obiektów deweloperowi, który planował wybudować tam mieszkania. Jednak Miejski Konserwator Zabytków interweniował, podkreślając, że budynki są częścią cennego założenia urbanistycznego z lat 50. XX wieku. Z tego powodu postępowanie dotyczące wydania warunków zabudowy zostało wstrzymane, a nowe budynki miałyby się wpisywać w istniejącą zabudowę.

źróło: epoznan.pl

Wyświetlony 33 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 lipiec 2024 13:17