wtorek, 11 luty 2025 18:10

Mężczyzna zmarł po zatruciu alkoholem w Gnieźnie

Rekordowe 13 promili Rekordowe 13 promili Fot: pixabay

W Gnieźnie doszło do dramatycznego zdarzenia. 9 lutego do Szpitala Pomnika Chrztu Polski trafił mężczyzna w skrajnym stanie upojenia alkoholowego. Stężenie alkoholu w jego organizmie osiągnęło niemal 13 promili. Mimo podjętej reanimacji pacjent zmarł.

Spis treści:

Rekordowe stężenie alkoholu we krwi

Pacjent trafił do szpitala w stanie krytycznym. Badanie wykazało, że jego organizm zawierał niemal 13 promili alkoholu.

Zastępca dyrektora szpitala Mateusz Hen poinformował, że stężenie było tak wysokie, że przekraczało znane przypadki śmiertelnego zatrucia alkoholem. Zazwyczaj już 5-6 promili uznaje się za dawkę śmiertelną.

„Trudno tu mówić o jakiejś skali, ponieważ przyjmuje się, że 5-6 promili to dawka śmiertelna. U tego pacjenta stwierdziliśmy poziom alkoholu praktycznie na poziomie 13 promili.” - Mateusz Hen, zastępca dyrektora Szpitala Pomnika Chrztu Polski

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach mężczyzna spożył tak ogromną ilość alkoholu. Według serwisu gniezno24.com był on znany mieszkańcom z wcześniejszych problemów alkoholowych.

Zatrzymanie akcji serca i śmierć pacjenta

Po przewiezieniu do szpitala lekarze natychmiast podjęli działania ratunkowe. Stan pacjenta był jednak tak ciężki, że doszło do zatrzymania akcji serca.

Mimo reanimacji organizm nie zareagował. Pacjent zmarł w wyniku skrajnego zatrucia alkoholem. Był to jeden z najwyższych odnotowanych wyników stężenia alkoholu w Polsce.

„W tym przypadku stężenie było tak wysokie, że doszło do zatrzymania akcji serca i pomimo reanimacji pacjent zmarł.” - Mateusz Hen, zastępca dyrektora Szpitala Pomnika Chrztu Polski

Śmiertelna dawka alkoholu i granica tolerancji

Zdolność organizmu do tolerowania alkoholu różni się w zależności od kilku czynników:

  • masy ciała,
  • wieku,
  • tolerancji organizmu,
  • stanu zdrowia.

Eksperci przyjmują, że **4-5 promili alkoholu może być dawką śmiertelną.** Osoby uzależnione mogą przeżyć wyższe wartości, jednak poziom przekraczający 12 promili to skrajne zagrożenie życia.

Konsekwencje uzależnienia i zagrożenia zdrowotne

Tragiczna historia mężczyzny z Gniezna pokazuje, jak niebezpieczne jest długotrwałe spożywanie alkoholu. Granica między wysoką tolerancją a dawką śmiertelną jest bardzo cienka.

Wysokie stężenie alkoholu w organizmie powoduje poważne konsekwencje zdrowotne:

  • uszkodzenie wątroby,
  • zaburzenia pracy serca,
  • problemy neurologiczne,
  • zatrzymanie oddechu.

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do śmiertelnych skutków. Każdy przypadek zatrucia jest ostrzeżeniem przed konsekwencjami uzależnienia.

źródło: Codzienny Poznań

Wyświetlony 7 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 luty 2025 18:19