Spis treści:
- Nagranie i interwencja Fundacji Mondo Cane
- Postępowanie sądowe i wyrok
- Wymierzona kara
- Reakcje społeczne i znaczenie wyroku
Nagranie i interwencja Fundacji Mondo Cane
W maju ubiegłego roku w sieci pojawiło się nagranie, które ukazało brutalne traktowanie psa przez Edmunda P.. Zdarzenie miało miejsce w centrum Grodziska Wielkopolskiego. Widziały je dzieci bawiące się na pobliskim placu zabaw. Fundacja na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane zareagowała natychmiast. Przy wsparciu policji odebrano mężczyźnie dwa psy. Łukasz Jakubowski, szef inspektoratu fundacji w Poznaniu, podkreślił, że nagranie ukazuje drastyczne sceny. Akcja była konieczna, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom.
„Film jest bardzo drastyczny. To nie jest klepnięcie czy popchnięcie zwierzęcia, a katowanie. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że sytuację widziały dzieci korzystające z pobliskiego placu zabaw” – Łukasz Jakubowski, szef inspektoratu Fundacji Mondo Cane w Poznaniu.
Postępowanie sądowe i wyrok
Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim uznał Edmunda P. winnym zarzucanego mu czynu. Pierwszy wyrok wydany w postępowaniu nakazowym został zaskarżony przez prokuraturę jako zbyt łagodny. W efekcie sprawa została rozpoznana ponownie na zasadach ogólnych. W czwartek, 5 grudnia, zapadł wyrok. Oskarżony usłyszał zarzuty dotyczące znęcania się nad zwierzętami, a jego wina została potwierdzona przez sąd.
„Sąd uznał Edmunda P. winnym popełnienia zarzucanego mu czynu” – Katarzyna Błaszczak, biuro prasowe Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Wymierzona kara
Edmund P. został ukarany grzywną w wysokości 150 stawek dziennych po 20 złotych każda. Oprócz tego, nałożono na niego zakaz posiadania psów przez 3 lata. Dodatkowo został zobowiązany do zapłaty nawiązki w wysokości 1500 złotych na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Azorek” w Obornikach. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale jego surowość jest sygnałem, że znęcanie się nad zwierzętami nie będzie tolerowane.
Reakcje społeczne i znaczenie wyroku
Sprawa Edmunda P. wywołała szerokie poruszenie w Grodzisku Wielkopolskim. Organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt podkreślają znaczenie wyroku w edukacji społecznej. Władze lokalne i mieszkańcy wyrażają nadzieję na dalsze wzmacnianie przepisów chroniących zwierzęta. Wyrok ten może być przełomowy w postrzeganiu odpowiedzialności za zwierzęta domowe oraz w walce z przemocą wobec nich.
źródło: Głos Wielkopolski