piątek, 28 marzec 2025 10:14

Chcesz odzyskać miejsce w kuchni? Postaw na filtrację

Dzbanek filtrujący Dzbanek filtrujący pixabay

Zgrzewki wody butelkowanej zajmują cenne miejsce w kuchni? Chowasz kolejne opakowania pod stołem, w szafkach albo w kącie przedpokoju? Jeśli obawiasz się wody kranowej, kupowanie jej w sklepie nie jest najlepszym wyborem.

W niejednej kuchni znajdziemy całe stosy wody kupowanej w plastikowych butelkach. Wystarczy, że mamy większą rodzinę, a zapotrzebowanie szybko rośnie. Żeby mieć pewność, że nam nie zabraknie, magazynujemy zapasy, aż brakuje nam miejsca na inne produkty. W małych mieszkaniach to szczególnie odczuwalne. Każdy centymetr kuchennych szafek lub szuflad jest na wagę złota, więc trudno przechowywać wiele zgrzewek wody jednocześnie. Dochodzą do tego koszty i czas – trzeba przecież tę wodę przywieźć lub przynieść. Rezygnując z zapasów, trzeba wychodzić do sklepu niemal codziennie.

Zostaje kwestia pustych butelek. Po opróżnieniu piętrzą się w koszu do recyklingu lub trzeba je specjalnie zgniatać i segregować. To dodatkowa męcząca praca. W rezultacie marzymy o wolnej przestrzeni, ale nie wiemy jak się za to zabrać. Rzeczywista jakość zależy od regionu i instalacji. W większości miejsc woda z wodociągów spełnia rygorystyczne normy, a dzięki filtracji możemy znacznie poprawić jej smak. Wówczas przetrzymywanie wielu butelek to zbytek, a przestrzeń w kuchni przyda się na inne akcesoria.

Dzbanek filtrujący i systemy pod zlew

Filtracja ma wiele zalet a jedną z nich jest wygoda. Zamiast kupować i magazynować plastikowe butelki mamy lepsze opcje. Jeśli wybierzemy dzbanek – wystarczy mały fragment blatu, ewentualnie miejsce w lodówce. Wkład filtrujący radzi sobie z typowymi zanieczyszczeniami i niepożądanym posmakiem chloru. W praktyce wystarczy pamiętać o wymianie filtra co kilka tygodni, w zależności od zaleceń producenta.

System przepływowy jest jeszcze bardziej dyskretny. Montujemy go w szafce kuchennej pod zlewem, a oczyszczona woda trafia do dodatkowego kranika lub jest rozprowadzana przez baterię trójdrożną. To oznacza zero butelek na blacie i natychmiastowy dostęp do przefiltrowanej wody.

  • Dzbanek filtrujący – tanie, mobilne rozwiązanie, wymaga częstego napełniania i miejsca na blacie.

  • Filtr przepływowy – dyskretny, droższy w instalacji, daje stały dostęp do wody.

Nadmierna ilość plastiku jest ogromnym wyzwaniem dzisiejszego świata. Choć butelki PET są w teorii poddawane recyklingowi, nie zawsze trafiają do odpowiednich zakładów przetwórczych. Część ląduje w lasach, rzekach lub na wysypiskach. Utylizacja plastiku zużywa energię, a część butelek i tak ostatecznie płonie w spalarniach.

Nawet w przypadku dużej rodziny tygodniowe zapotrzebowanie na wodę pitną i do gotowania można bez problemu pokryć z własnego filtra. W ten sposób wspólnie ograniczamy zużycie plastiku, a jednocześnie wcale nie rezygnujemy z wygody – wręcz przeciwnie.

Różnorodne metody filtracji

Dzbanek filtrujący to najprostsza i stosunkowo tania metoda. Wkład węglowo-jonowymienny redukuje chlor, metale ciężkie i inne substancje pogarszające smak. Taki dzbanek postawimy na blacie, a napełnienie zajmuje kilkadziesiąt sekund.

Butelka filtrująca z wbudowanym wkładem to idealny wybór poza domem. Nalejemy wodę z kranu w pracy, na uczelni i wyjeździe. Dzięki temu redukujemy kolejne jednorazowe butelki. Filtr przepływowy natomiast montujemy w szafce pod zlewem.

Tabela porównująca metody filtracji

Metoda

Koszt początkowy

Częstotliwość wymiany wkładów

Miejsce w kuchni

Wygoda

Dzbanek filtrujący

Niski

Raz na 4 tygodnie / zgodnie z instr.

Zajmuje blat

Trzeba pamiętać o napełnianiu

Butelka filtrująca

Niski–umiarkowany

Co kilka tygodni

Brak (tylko w torbie)

Idealna poza domem

Filtr przepływowy

Umiarkowany

2–4 razy w roku

W szafce pod zlewem

Stały dostęp do wody

Przefiltrowana kranówka nie ma charakterystycznego aromatu chloru, jest idealna do picia, gotowania i parzenia. Część filtrów jonowymiennych dodatkowo poprawia równowagę mineralną. Niektóre zawierają warstwę mineralizującą z magnezem ważnym dla organizmu. Oczywiście najlepiej dopasować rodzaj filtra do potrzeb – jeśli woda lokalna jest twarda, filtr zmiękczający wydłuży żywotność czajnika i ekspresu do kawy. Wolność od butelek jednorazowych ma same zalety. Nie musimy stale troszczyć się o zapasy, a przy okazji dbamy o środowisko.

Wyświetlony 8 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 kwiecień 2025 10:39