środa, 24 kwiecień 2024 16:22

Oszustwa bankowe w Poznaniu

Oszustwa bankowe w Poznaniu Oszustwa bankowe w Poznaniu fot: pixabay

Policja w Poznaniu alarmuje o nasilających się oszustwach "na pracownika banku", które w ostatnich dniach doprowadziły do strat finansowych wśród mieszkańców, w tym 30-letniej kobiety i 24-letniego mężczyzny, którzy łącznie stracili ponad 70 tys. złotych.

Czego się dowiesz:

  • Jakie są nowe metody oszustw "na pracownika banku" stosowane w Poznaniu?
  • Jakie straty ponieśli mieszkańcy Poznania w wyniku tych oszustw?
  • Jakie działania zaleca policja, aby zapobiec oszustwom finansowym?
  • Jak oszuści zdobywają zaufanie swoich ofiar podczas oszustw "na pracownika banku"?
  • Co powinny robić ofiary, jeśli podejrzewają, że mogą być celem oszustwa?

Mechanizm oszustwa

W pierwszym przypadku sprawca, podając się za pracownika banku, skontaktował się z 30-latką z dzielnicy Jeżyce, informując ją o nieautoryzowanym uruchomieniu kredytu na 60 000 zł. Pod pretekstem weryfikacji bezpieczeństwa konta, przekonał pokrzywdzoną do przekazania środków za pomocą kodów blik, co spowodowało utratę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

"Przyjęło się uważać, że oszuści żerują na starszych osobach, które często nie wiedzą, jak działa Internet i wszelkiego rodzaju aplikacje. Jednak, co podkreślamy po raz kolejny, przestępcy są bardzo dobrze przygotowani i potrafią przekonać do odpowiednich działań nawet osoby znające wszelkie nowinki techniczne" — Sierż. sztab. Łukasz Paterski, poznańska policja.

Drugi przypadek i apel policji

W drugiej sytuacji, oszust podający się za funkcjonariusza policji, poinformował młodego mężczyznę o potencjalnym włamaniu na jego konto bankowe i zapowiedział kontakt od rzekomego przedstawiciela banku. Następnie, po telefonie od fałszywego bankowca, 24-latek również padł ofiarą, tracąc kilka tysięcy złotych. Sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji podkreśla, że oszuści często podszywają się pod numer banku, co sprawia, że ich działania są bardziej wiarygodne dla ofiar.

"Kolejny raz przestrzegamy przed ufaniem osobom, które kontaktują się z nami telefonicznie lub przez internet. I to nawet, jeśli na ekranie telefonu wyświetla się informacja, że dzwoni do nas właśnie przedstawiciel banku. Oszuści w prosty sposób mogą podszyć się pod numer banku, a następnie dzięki uzyskanym podczas dalszej rozmowy danym, są jeszcze skuteczniejsi w namówieniu do wykonania przez ofiarę następnych poleceń" — Sierż. sztab. Łukasz Paterski.

Policja przestrzega przed ufaniem niezweryfikowanym informacjom przekazywanym przez telefon czy Internet, nawet jeśli pochodzą z numerów wydających się autentyczne. Wzmożona ostrożność i weryfikacja każdej nietypowej prośby finansowej to klucz do ochrony przed tego typu przestępczością. mieszkańcy Poznania i okolic są zachęcani do zgłaszania podejrzanych sytuacji i ścisłej współpracy z bankami w celu zapobiegania dalszym stratom.

źródło: epoznan.pl

Wyświetlony 81 razy