środa, 19 czerwiec 2024 20:09

Przejmowali majątek schorowanych seniorów w Poznaniu

Proces o wyłudzanie majątku w Poznaniu Proces o wyłudzanie majątku w Poznaniu Fot: pixabay

W czwartek w Poznaniu rozpoczyna się proces dwóch mężczyzn, oskarżonych o oszukiwanie i przejmowanie majątku starszych, schorowanych osób. Śledczy ustalili, że działania te miały na celu przejęcie ich nieruchomości i oszczędności, a opieka, którą rzekomo zapewniali, była tylko pozorna.

Czego się dowiesz:

  • Jakie oskarżenia postawiono Leszkowi W. i Konstantemu K.?
  • W jaki sposób oskarżeni przejmowali majątek starszych osób?
  • Jakie działania podjęli śledczy w tej sprawie?
  • Kim były ofiary oszustw Leszka W. i Konstantego K.?
  • Jakie środki zapobiegawcze zastosowano wobec oskarżonych?

Schemat oszustw

Oskarżeni, Leszek W. i Konstanty K., izolowali swoje ofiary od bliskich, oferując im pomoc w codziennych czynnościach, lecz w rzeczywistości zaniedbywali swoje obowiązki. Jedną z ofiar był mieszkaniec powiatu kórnickiego, właściciel działek o wartości ponad 2 milionów złotych. Leszek W. dostarczał mu alkohol zamiast obiecanej opieki, co doprowadziło do sporządzenia testamentu na jego korzyść.

Prokurator Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wyjaśnia:

"Opieka nie może się wyrażać w cyklicznym i systematycznym dostarczaniu osobie uzależnionej alkoholu, w tym alkoholu silnie niszczącego organizm. Podejrzany swoim zachowaniem w sposób intencjonalny dążył do przyspieszenia zgonu, a tym samym do przyśpieszenia otwarcia spadku, z czego uzyskałby oczywistą korzyść materialną."

Przejęcie majątku

Kolejną ofiarą był 81-latek z powiatu gnieźnieńskiego, którego zmuszono do zawarcia umów telekomunikacyjnych. Telefony zostały zabrane, a raty nigdy nie były spłacone. Trzeci pokrzywdzony, 62-latek z Gniezna, został namówiony do sprzedaży mieszkania i przekazania pieniędzy oskarżonym w zamian za umieszczenie go w domu pomocy społecznej. Córka mężczyzny została oszukana i pozbawiona prawa do udziału w spadku.

"Podstępne działania Leszka W. i Konstantego K. doprowadziły do wydziedziczenia córki pokrzywdzonego, a następnie przejęcia jego mieszkania" - dodaje prokurator Wawrzyniak.

Dalsze kroki prawne

Leszek W. próbował przekupić notariusza, oferując mu 20 tysięcy złotych za poświadczenie nieprawdy, lecz został zatrzymany. Oskarżony był już wcześniej karany za oszustwo i od chwili zatrzymania przebywa w areszcie śledczym. Konstanty K. został objęty poręczeniem majątkowym w wysokości 30 tysięcy złotych.

źródło: epoznan.pl

Wyświetlony 58 razy