czwartek, 29 wrzesień 2022 14:36

Szybkie sposoby na zmianę koloru auta

Napisane przez
pixabay pixabay

Jeszcze kilka lat temu zmiana koloru karoserii wiązała się z dużymi wydatkami oraz koniecznością zostawienia auta na parę dni u lakiernika. Powodem był demontaż wszystkich elementów nadwozia i położenie kilku warstw lakieru. Dzisiaj możemy skorzystać nie tylko z szybszych, ale i tańszych sposobów na zmianę koloru naszego samochodu.

 

Oklejanie samochodów

Pierwszą metodą, która zyskuje coraz szersze grono zwolenników, jest oklejanie samochodów. Ten sposób jest idealny, jeśli chcemy często zmieniać barwę nadwozia bez konieczności rozkręcania karoserii. Naklejenie specjalnej folii imitującej lakier jest o wiele mniej czasochłonne i tańsze, niż położenie nowej warstwy lakieru. Pokrycie całego auta to koszt ok. 3 tysięcy zł, co w porównaniu z lakierowaniem (nawet 6-8 tysięcy zł) stanowi niewielki wydatek. Folie są przy tym trwałe, a ich gwarancja może wynosić nawet 10 lat. Są również dodatkową ochroną przed zarysowaniami i drobnymi uszkodzeniami (spowodowanymi np. żwirem czy kamieniami spod kół poruszających się pojazdów) oraz szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Gumowe powłoki na auto

Nowością na polskim rynku są gumy syntetyczne, którymi pokrywa się całe nadwozie lub jego wybrane elementy. Takie gumowe powłoki można nakładać również we wnętrzu auta, w tym także na drewnie. Specjalne preparaty są dostępne w postaci cieczy w puszkach, którą rozpyla się na wybranych fragmencie pojazdu. Taką „gumą w sprayu” można pokryć także felgi – dedykowana guma ma w takim przypadku grubszą i bardziej odporną strukturę. Przed nałożeniem preparatu należy dokładnie oczyścić dany element, ponieważ wpływa to na długość utrzymania się efektu. Auto pokryte gumową powłoką można bez przeszkód myć w większości preparatów dostępnych w myjniach samochodowych. Materiał jest odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, jednak źle znosi zarysowania i nacięcia.

Jeśli zależy nam na zmianie koloru auta, nie musimy udawać się do lakiernika. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i faktur specjalnych folii do oklejania samochodów lub gumowych powłok. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość, brak inwazyjności oraz możliwość powrotu do lakieru bazowego. Nie bez znaczenia są również niższe ceny oraz… wrażenie, jakie wywrzemy na kierowcach innych pojazdów.

Wyświetlony 749 razy
Więcej w tej kategorii: Co proponuje Mazda? »
 • Pościg ulicami Poznania. Sprawdź szczegóły
  Pościg ulicami Poznania. Sprawdź szczegóły

  Dramatyczne sceny rozegrały się na ulicach Poznania, gdy 40-letni mężczyzna z Suchego Lasu, poszukiwany do odbycia kary, zdecydował się uciekać przed policją. Pościg, który odbył się we wtorek 16 kwietnia, zakończył się uszkodzeniem radiowozu i zatrzymaniem uciekiniera w środę wieczorem.

  Written on piątek, 19 kwiecień 2024 16:51
 • Ryzykowne zachowania na moście św. Rocha w Poznaniu
  Ryzykowne zachowania na moście św. Rocha w Poznaniu

  Most św. Rocha w Poznaniu, pomimo swojej urokliwej lokalizacji i ważnej roli w infrastrukturze miasta, od lat jest także miejscem ryzykownych i niebezpiecznych zachowań. Spacerowanie po jego przęśle, choć brzmi jak ekstremalna forma rozrywki, dla niektórych stało się niemal rytuałem. Lokalne legendy i miejskie mity, jak ten o szczęśliwym zdaniu sesji po przejściu przez konstrukcję mostu, przyciągają zarówno odważnych studentów, jak i poszukiwaczy silnych wrażeń. Niestety, historia uczy, że takie działania mogą prowadzić do tragedii, jak w przypadku wypadku irlandzkiej wioślarki w 2016 roku, która poniosła śmierć po upadku z mostu.

  Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 16:23
 • Pieszy potrącony na skrzyżowaniu w Poznaniu
  Pieszy potrącony na skrzyżowaniu w Poznaniu

  W Poznaniu 17 kwietnia na skrzyżowaniu ulic Marcelińska i Bułgarska doszło do wypadku z udziałem pieszego. Zdarzenie miało miejsce krótko po godzinie 11:30. Poszkodowany został potrącony na pasach, co spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu.

  Written on środa, 17 kwiecień 2024 11:13
 • Dramatyczna akcja ratunkowa w Poznaniu. Straż Miejska uratowała starszego mężczyznę
  Dramatyczna akcja ratunkowa w Poznaniu. Straż Miejska uratowała starszego mężczyznę

  Wczesnym porankiem w niedzielę 14 kwietnia, dzięki czujności przechodnia, poznańska Straż Miejska przeprowadziła dramatyczną akcję ratunkową na Dębcu. Starszy mężczyzna, który zasłabł w opuszczonym budynku, został uratowany w ostatniej chwili.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 14:35
 • Tragedia na ulicy Grunwaldzkiej. Śmiertelne zderzenie rowerzysty z tramwajem wstrząsa Poznaniem
  Tragedia na ulicy Grunwaldzkiej. Śmiertelne zderzenie rowerzysty z tramwajem wstrząsa Poznaniem

  Poznań stał się świadkiem dramatycznego zdarzenia na ulicy Grunwaldzkiej. 68-letni rowerzysta, który zderzył się z tramwajem, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Wypadek, który wstrząsnął lokalną społecznością, wywołał szereg działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności tego tragicznego wydarzenia.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:45