Oklejanie samochodów
Pierwszą metodą, która zyskuje coraz szersze grono zwolenników, jest oklejanie samochodów. Ten sposób jest idealny, jeśli chcemy często zmieniać barwę nadwozia bez konieczności rozkręcania karoserii. Naklejenie specjalnej folii imitującej lakier jest o wiele mniej czasochłonne i tańsze, niż położenie nowej warstwy lakieru. Pokrycie całego auta to koszt ok. 3 tysięcy zł, co w porównaniu z lakierowaniem (nawet 6-8 tysięcy zł) stanowi niewielki wydatek. Folie są przy tym trwałe, a ich gwarancja może wynosić nawet 10 lat. Są również dodatkową ochroną przed zarysowaniami i drobnymi uszkodzeniami (spowodowanymi np. żwirem czy kamieniami spod kół poruszających się pojazdów) oraz szkodliwym wpływem promieniowania UV.
Gumowe powłoki na auto
Nowością na polskim rynku są gumy syntetyczne, którymi pokrywa się całe nadwozie lub jego wybrane elementy. Takie gumowe powłoki można nakładać również we wnętrzu auta, w tym także na drewnie. Specjalne preparaty są dostępne w postaci cieczy w puszkach, którą rozpyla się na wybranych fragmencie pojazdu. Taką „gumą w sprayu” można pokryć także felgi – dedykowana guma ma w takim przypadku grubszą i bardziej odporną strukturę. Przed nałożeniem preparatu należy dokładnie oczyścić dany element, ponieważ wpływa to na długość utrzymania się efektu. Auto pokryte gumową powłoką można bez przeszkód myć w większości preparatów dostępnych w myjniach samochodowych. Materiał jest odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, jednak źle znosi zarysowania i nacięcia.
Jeśli zależy nam na zmianie koloru auta, nie musimy udawać się do lakiernika. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i faktur specjalnych folii do oklejania samochodów lub gumowych powłok. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest szybkość, brak inwazyjności oraz możliwość powrotu do lakieru bazowego. Nie bez znaczenia są również niższe ceny oraz… wrażenie, jakie wywrzemy na kierowcach innych pojazdów.