niedziela, 16 czerwiec 2019 07:41

Filet z karmazyna pieczony w folii z cukinią i fasolką szparagową. Duże porcje dla 4 osób.

Karmazyn pieczony z cukinią i fasolką Karmazyn pieczony z cukinią i fasolką

Wracając z wczorajszych zakupów postanowiłem odwiedzić jeden z większych znanych gliwickich marketów. W planach miałem weekendowa rybę. Udałem się do tego sklepu, gdyż jest tam największy wybór świeżych, surowych ryb. Moim oczekawiniom stało się zadość i za 15 minut stałem przed lodową taflą wypełnioną skarbami mórz i oceanów. Zauważyłem, że jak zawsze przyjeżdzam do tego miejsca to jest promocja dnia na rybny asortyment. Tym razem trafiłem na filet z karmazyna - 23 zł za kilogram. Cena dość fajna. Ekspedientaka wrzuciła na wagę jeden wielki płat ryby i w sam raz ważył on 1002 gramy. Tak pięknego fioletowego karmazyna tak naprawdę z bliska widziełem pierwszy raz. No to Toyotką do domu i robimy rybusię.

 

Po przyjeździe do domu jak zawsze rozpakowaliśmy wszystkie zakupy na weekend. Za jakiś czas zabrałem się do myślenia jak by tu tę rybkę przyrządzić. Miałem do wyboru kilka rzeczy w lodówce tzn. kapustę młodą, włoszczyznę, paprykę, cukinię, cebulę i długo wyczekiwaną w naszym domu fasolkę szparagową. Postanowiłem wykorzystać do ryby fasolkę i cukinię.


Zabrałem się do przygotowywania składników na mojego pieczonego karmazyna.

Składniki do pieczonego karmazyna i ich przygotowanie:

 1. 1 kg świeżego fileta z karmazyna

 2. 2 większe cukinie

 3. około 1 kg fasolki szparagowej

 4. natka pietruszki

 5. natka kopru

 6. tymianek z własnej uprawy

 7. oliwa z oliwek

 8. pieprz

 9. sól

 10. przyprawa do ryb

 11. folia aluminiowa

 12. wg uznania – ryż lub różnego rodzaju kasze

 

1 kg świeżego fileta z karmazyna

- rybkę w miarę możliwości pozbawiłem skóry, gdyż była gruba i troszkę odstawała. Ze skórą która zbyt mocno przylegała dałem sobie spokój, gdyż i tak po upieczeniu jest mięciutka i łatwa do zdjęcia, jeżeli ktoś nie lubi. Karmazyna umyłem i pociąłem w poprzek na 4 mniej więcej równe części. Dodałem soli i pieprzu. Po jakimś czasie karmazyn czekał w półmisku na swoje dodatki.

2 większe cukinie

- odcinam końcówki cukinek, warzywko kroję w grubsze krążki i odstawiam do pitstopu.

1 kg fasolki szparagowej

- żółtą fasolkę szparagową umyłem, po czym zacząłem odcinać od niej opuszki, Robiłem to dużym nożem, gdyż dla oszczędzenia czasu przecinałem po 5-6 końcówek naraz co dało mi szanse na szybkie przygotowanie fasolki. Zrobiona i przygotowana w salaterce czeka na swoją kolej do komponowanego dania.

Koperek

- wcześniej kupioną na bazarku natkę koperku myję i siekam w półcentymetrowej długości części.

Natka pietruszki

-pietruszkę w wersji BIG BIG zawsze kupuję w tym samym markecie co karmazyna tzn. około 10 porcji biedronkowej pietruszki w jednym kiściu za 11 zł. Warto kupić po przeliczeniu.

Natka pietruszki

Natka pietruszki

Świeży tymianek

-sadzonkę tymianku kupiłem w innej dużej sieci handlowej i właśnie wczoraj przesadziłem do wielkiej podłużnej donicy. Świeży i pachnący na wyciągnięci ręki – pochwaliłem się na zdjęciu.

Świeży tymianek rosnący w doniczce

Świeży tymianek w domu

Oliwka z oliwek

-czeka już na stole.

Pierz i sól

-przyprawy takie jak sól i pieprz zawsze mam w zasięgu ręki, więc nie potrzebuje przygotowania.

Przyprawy kuchenne

Przyprawy kuchenne

Przyprawa do ryb

-to tak tylko opcjonalnie. Ryba najlepiej wydaje swój smak w połączeniu z pieprzem i solą.

Ja dziś dodałem przyprawę na którą składa się z:

 • sól

 • czosnek

 • bazylia

 • gorczyca

 • imbir

 • rozmaryn

 

Przygotowanie pieczonego karmazyna wraz z kompozycją warzywną i przyprawową

Karmazyn pieczony z cukinią i fasolką przygotowanie

Karmazyn pieczony z cukinią i fasolką przygotowanie

 

 • 1. Folię aluminiową rozdzielamy na 4 równe kawałki tzn. około 40 cm. Część, w którą będziemy zawijali rybę kładziemy na blat stołu świecąca strona na zewnątrz – pamiętajmy, że w ten sposób potrawa w folii lepiej trzyma nam ciepło. Matowa strona musi być na zewnątrz. Ciekawostka-jak mrozimy żywność w folii to z zewnątrz musi być widoczna świecąca część-wtedy potrawa oddaje ciepło.

 • 2. Na folię kładziemy na przemian po 2 plastry cukinii i garstkę fasolki. Posypujemy to koperkiem i natką pietruszki. Na wszystko kładziemy karmazyna. Trzecie piętro tworzymy z plasterków cukinii i oczywiście natki pietruszki i koperku.

 • 3. Wszystko polewamy oliwką z oliwek i doprawiamy przyprawami.

 • 4. Powtarzamy powyższe czynności 4 razy, tworząc bardzo bogate porcje zdrowej ryby. Zawijamy i czekamy na włożenie do piekarnika.

 

Karmazyn pieczony z cukinią i fasolka na surowo

Karmazyn pieczony z cukinią i fasolka na surowo

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni i wkładamy 4 porcje ryby do pieczenia. Proces ten trwa od 50 minut do godziny. Mięso z karmazyna jest dość grubo pokrojone, wiec potrzebuje więcej czasu, żeby dojść do oczekiwanego stanu. Pod koniec obróbki cieplnej gotuję w garnku kaszę lub ryż tzn. co kto lubi.

Przygotowuje telerze, do których nakładam pięknie upieczonego , pachnącego karmazyna. Dodaję pół woreczka jeszcze ciepłego ryżu lub kaszy. W folii zostaje mi rosołek, którym polewam ryż lub kaszę.

To wszystko!!

Karmazyn pieczony w folii z warzywami

Karmazyn pieczony w folii z warzywami

 

Obiadkowe jedzenie na weekend przygotowane. Niedzielę mam wolną od gotowania, gdyż 4 tak duże porcje dla 2 osób to dostatecznie dużo.

 

 

 

Ryba karmazyn pieczona w folii z cukinią i fasolką

Mój młodszy syn Miłosz nie je ryb...jak to większość siedmiolatków niestety, a 2-letni Maksymek, pomimo że je wszystko oprócz sałaty, to aż tak dużo mamie z talerza nie podciągnie :)

Zresztą zawsze zabezpieczam się gyrosem z piersi kurczaka, co dla dzieci jest pasującym smakowo, bardzo szybkim daniem w razie kryzysu jedzeniowego.

 

Smacznego !

Nie zapomniejcie umyć talerzy :)

Brudne talerze po obiedzie

Talerze przed zmywaniem