środa, 01 maj 2024 11:08

Historyczne tramwaje i autobusy w Poznaniu

Historyczne tramwaje i autobusy w Poznaniu Historyczne tramwaje i autobusy w Poznaniu fot: pixabay

Majówka w Poznaniu tego roku niesie ze sobą wyjątkową atrakcję dla miłośników historii i transportu. W ostatni weekend kwietnia ruszyły linie turystyczne obsługiwane przez historyczne autobusy i tramwaje MPK Poznań, które będą kursować przez cały długi weekend majowy oraz w kolejne weekendy aż do końca września.

Czego się dowiesz:

  • Jakie atrakcje oferują linie turystyczne w Poznaniu podczas majówki?
  • Gdzie zaczynają się trasy historycznych tramwajów i autobusów w Poznaniu?
  • Jakie są główne punkty programu majówki w Poznaniu związane z historią transportu?
  • Jakie rodzaje biletów są dostępne dla pasażerów linii turystycznych w Poznaniu?
  • Jakie zmiany w kursowaniu wprowadzono na liniach turystycznych w związku z pracami remontowymi?

Historyczne trasy przez miasto

Podczas majówki, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję podróżować trasami, które przemierzały ulice Poznania dziesięciolecia temu. W sezonie 2024 ruch tramwajów na liniach turystycznych 0 i 20 rozpocznie się od Placu Wielkopolskiego, z kolei linia historyczna H będzie miała swój początek na ul. Ratajczaka. Co więcej, zaktualizowano trasę autobusowej linii 102, która teraz umożliwia dotarcie do atrakcji takich jak Fort VII, Muzeum Wojska Polskiego oraz Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania.

Wyjątkowe uroczystości i zmiany w kursowaniu

Ważnym momentem będzie 3 maja, kiedy to przy placu Wolności pojawią się historyczne pojazdy, w tym wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I oraz słynny „Ogórek” – Jelcz z przyczepą. Po prezentacji, której kulminacja przewidziana jest na godziny południowe, pojazdy te wyjadą na trasę, dając pasażerom niepowtarzalną okazję do przeżycia historii w ruchu. Należy zwrócić uwagę, że z powodu prac remontowych, linia 0 zostanie tymczasowo zastąpiona przez linię 20, zaczynając od 19 maja.

Bilety i warunki przejazdu

Na liniach turystycznych obowiązuje specjalna taryfa turystyczna ZTM. Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł dla dorosłych i 4 zł dla dzieci do 16 lat, natomiast bilet rodzinny dostępny jest za 18 zł. Dostępne są także bilety jednodniowe typu hop-on hop-off, które pozwalają na nieograniczone podróże w ciągu jednego dnia po cenie 10 zł dla dorosłych i 7 zł ulgowy. Bilety można nabyć bezpośrednio u konduktora, płacąc gotówką lub kartą.

Projekt linii turystycznych w Poznaniu, będący zarówno podróżą w czasie jak i formą edukacji historycznej, stanowi doskonałą propozycję na spędzenie wolnego czasu w mieście, szczególnie podczas majówkowego weekendu. To okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak zmieniała się technologia transportu miejskiego i jednocześnie cieszyć się urokami Poznania z pokładu zabytkowych pojazdów.

źródło: poznan.pl

Wyświetlony 62 razy