piątek, 03 maj 2024 06:18

Zastrzelona ciężarna łania pod Poznaniem

ciężarna łania pod Poznaniem ciężarna łania pod Poznaniem fot: pixabay

W lesie w rejonie miejscowości Kowalewo (gmina Pleszew) doszło do niepokojącego znaleziska. Myśliwi odkryli ciało zastrzelonej ciężarnej łani jelenia, która była w okresie ochronnym.

Czego się dowiesz:

  • Kiedy i gdzie dokonano znaleziska martwej ciężarnej łani jelenia?
  • Kto prowadzi śledztwo w sprawie zastrzelenia łani jelenia?
  • Jakie kary grożą za zabójstwo ciężarnej łani jelenia w Polsce?
  • Czy zastrzelenie łani jelenia w Kowalewie to działanie myśliwego czy kłusownika?
  • Jakie działania podjęła lokalna policja w odpowiedzi na znalezienie martwej łani?

Śledztwo w toku

Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie pod nadzorem asp. sztab. Moniki Kołaskiej intensywnie pracuje nad wyjaśnieniem okoliczności tej sprawy. Prowadzone są czynności, które mają na celu ustalenie tożsamości sprawcy oraz motywów jego działania.

"Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie pod nadzorem asp. sztab. Moniki Kołaskiej intensywnie pracuje nad wyjaśnieniem okoliczności tej sprawy." - asp. sztab. Monika Kołaska

Kara grozi sprawcy

Według polskiego prawa, polowanie na samice jelenia jest dozwolone wyłącznie w okresie od 1 września do 15 stycznia. Zabicie zwierzęcia poza tym okresem jest poważnym wykroczeniem, za które grozi do 3 lat pozbawienia wolności zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt.

Myśliwy czy kłusownik?

Przypuszcza się, że zastrzelenie łani mogło być wynikiem pomyłki dokonanej przez myśliwego, a nie przez kłusownika. Fakt, że ciało zwierzęcia pozostało na miejscu zdarzenia, może sugerować, że nie było to działanie kłusownika, którzy zazwyczaj zabierają swoje łupy.

źródło: TVP Poznań

Znalezienie martwej ciężarnej łani w lesie pod Pleszewem wywołało szereg działań ze strony lokalnych służb. Sprawa jest szczegółowo badana, a policja zwraca się z apelem o zgłaszanie wszelkich informacji, które mogą przyczynić się do złapania sprawcy.

Wyświetlony 57 razy