wtorek, 26 marzec 2024 10:41

Jak miasto Poznań rozwiąże problem braku wind ?

Napisane przez
Winda miasta Poznań Winda miasta Poznań fot: pixabay


W Poznaniu istnieje problem braku dostępu do wind w starszych budynkach wielorodzinnych, co dotyka szczególnie osoby starsze, z niepełnosprawnościami oraz ograniczeniami ruchowymi mieszkające na wyższych piętrach. Zwrócono uwagę na to, że w mieście żyje wiele osób, które zmagają się z codziennymi trudnościami związanymi z brakiem możliwości łatwego przemieszczania się pomiędzy piętrami w swoim miejscu zamieszkania.

 

Propozycje rozwiązań


Andrzej Rataj (Koalicja Obywatelska), lokalny radny, zainicjował działania mające na celu zwrócenie uwagi na problem i znalezienie rozwiązań ułatwiających życie mieszkańcom tych budynków. W swojej interpelacji podkreślił, że problem ten dotyka dziesiątki tysięcy mieszkańców Poznania i w związku ze starzeniem się społeczeństwa będzie narastał. Proponuje on instalację wind osobowych, montaż krzeseł schodowych czy platform, które mogłyby być wspierane zarówno z poziomu lokalnego, jak i krajowego, a także z możliwym wsparciem funduszy europejskich.

Inicjatywy miasta Poznania


Miasto Poznań z kolei przypomniało o swoich działaniach w tym zakresie, wskazując na “Politykę mieszkaniową na lata 2017-2027” oraz program na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2025. Wskazano również na możliwości aplikowania o środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Rządowego Programu Dostępność Plus, które mogą wspomagać realizację projektów związanych z likwidacją barier architektonicznych. Dodatkowo, w Poznaniu dostępna jest usługa asystenta osobistego, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu, w tym w poruszaniu się po schodach. Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podejmują kroki zmierzające do dostosowania warunków mieszkaniowych do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami, w tym poprzez oferowanie mieszkań na niższych piętrach oraz w budynkach wyposażonych w windy.

źródło: tenpoznan.pl

Wyświetlony 45 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 marzec 2024 15:59