poniedziałek, 27 maj 2024 15:44

Lewe faktury na 125 mln zł w Poznaniu

Lewe faktury na 125 mln zł w Poznaniu Lewe faktury na 125 mln zł w Poznaniu Zdjęcie redakcyjne

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie "lewych" faktur na łączną kwotę 125 milionów złotych. W ramach dochodzenia zatrzymano trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Czego się dowiesz:

  • Jaką wartość miały fałszywe faktury wprowadzane do obrotu w Wielkopolsce?
  • Ile osób zatrzymano w związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu?
  • Jakie zarzuty usłyszeli zatrzymani?
  • Jakie środki zabezpieczono na kontach bankowych związanych z grupą przestępczą?
  • Jakie sankcje nałożono na podejrzanych w tej sprawie?

Przeszukania i zatrzymania w całej Wielkopolsce

W połowie kwietnia funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu przeprowadzili przeszukania w pięciu lokalizacjach na terenie województwa wielkopolskiego. Akcja zakończyła się zatrzymaniem trzech osób oraz zabezpieczeniem dokumentacji księgowej i gotówki pochodzącej z przestępstw. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu informuje: „Zatrzymani usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wystawiania i posługiwania się fałszywymi fakturami VAT".

Straty skarbu państwa i zabezpieczone środki

Łączna wartość wprowadzonych do obrotu fałszywych faktur wyniosła blisko 125 milionów złotych. Ustalono, że Skarb Państwa mógł stracić ponad 16 milionów złotych na skutek tej przestępczej działalności. Na kontach bankowych podmiotów związanych z grupą przestępczą zabezpieczono kwotę 6,8 miliona złotych.

Sankcje dla podejrzanych

Dwóch z zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Trzeci podejrzany został objęty dozorem policyjnym, ma zakaz opuszczania kraju oraz nałożono na niego poręczenie majątkowe. Śledztwo, nadzorowane przez prokuratorów z Poznania, dotyczy również firm z regionu leszczyńskiego.

źródło: Głos Wielkopolski

Wyświetlony 49 razy