Czego się dowiesz:
- Jaką wartość miały fałszywe faktury wprowadzane do obrotu w Wielkopolsce?
- Ile osób zatrzymano w związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu?
- Jakie zarzuty usłyszeli zatrzymani?
- Jakie środki zabezpieczono na kontach bankowych związanych z grupą przestępczą?
- Jakie sankcje nałożono na podejrzanych w tej sprawie?
Przeszukania i zatrzymania w całej Wielkopolsce
W połowie kwietnia funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu przeprowadzili przeszukania w pięciu lokalizacjach na terenie województwa wielkopolskiego. Akcja zakończyła się zatrzymaniem trzech osób oraz zabezpieczeniem dokumentacji księgowej i gotówki pochodzącej z przestępstw. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu informuje: „Zatrzymani usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wystawiania i posługiwania się fałszywymi fakturami VAT".
Straty skarbu państwa i zabezpieczone środki
Łączna wartość wprowadzonych do obrotu fałszywych faktur wyniosła blisko 125 milionów złotych. Ustalono, że Skarb Państwa mógł stracić ponad 16 milionów złotych na skutek tej przestępczej działalności. Na kontach bankowych podmiotów związanych z grupą przestępczą zabezpieczono kwotę 6,8 miliona złotych.
Sankcje dla podejrzanych
Dwóch z zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Trzeci podejrzany został objęty dozorem policyjnym, ma zakaz opuszczania kraju oraz nałożono na niego poręczenie majątkowe. Śledztwo, nadzorowane przez prokuratorów z Poznania, dotyczy również firm z regionu leszczyńskiego.
źródło: Głos Wielkopolski