wtorek, 11 czerwiec 2024 15:28

Narkotyk zombie w Poznaniu

Narkotyk zombie w Poznaniu Narkotyk zombie w Poznaniu Zdjęcie redakcyjne

W Poznaniu pojawiło się szokujące nagranie przedstawiające dwóch mężczyzn zachowujących się jak zombie, co może być efektem zażycia fentanylu. Coraz więcej przypadków uzależnienia od tego silnego opioidu trafia do szpitali.

Czego się dowiesz:

  • Jakie skutki zdrowotne powoduje przedawkowanie fentanylu?
  • Dlaczego fentanyl nazywany jest „narkotykiem zombie”?
  • Jakie są objawy przedawkowania fentanylu?
  • Jakie są różnice między przedawkowaniem fentanylu a innych środków odurzających?

Wzrost przypadków uzależnień od fentanylu

Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze szpitala miejskiego im. Raszei, zauważa rosnącą liczbę przypadków osób uzależnionych od fentanylu trafiających do poznańskich szpitali. „Na pewno widać tendencję wzrostową, bo takich przypadków nie mieliśmy wcale, a teraz potrafią się pojawić 2-3 miesięcznie” – tłumaczy Matuszkiewicz. Fentanyl, będący 50 razy silniejszy od heroiny, jest stosowany w medycynie, ale jego nadużywanie prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych.

„Na pewno widać tendencję wzrostową, bo takich przypadków nie mieliśmy wcale, a teraz potrafią się pojawić 2-3 miesięcznie” – tłumaczy Matuszkiewicz.

Skutki przedawkowania fentanylu

„W przypadku przedawkowania człowiek staje się nieprzytomny do tego stopnia, że jego układ oddechowy zwalnia, aż może przestać oddychać, co prowadzi do śmierci” – ostrzega Matuszkiewicz. Fentanyl, nazywany „narkotykiem zombie”, powoduje efekt odwrotny do narkotyków psychoaktywnych, wywołując odurzenie i spowolnienie.

„W przypadku przedawkowania człowiek staje się nieprzytomny do tego stopnia, że jego układ oddechowy zwalnia, aż może przestać oddychać, co prowadzi do śmierci” – ostrzega Matuszkiewicz

Narkotyki a zagrożenie życia

Różnica między przedawkowaniem fentanylu a innymi środkami odurzającymi polega na jego dramatycznym wpływie na układ oddechowy. „Po fentanylu może dojść do sytuacji, w której nasz organizm będzie oddychał zaledwie cztery razy na minutę” – dodaje Matuszkiewicz, podkreślając niebezpieczeństwo związane z zażywaniem tego narkotyku

„Po fentanylu może dojść do sytuacji, w której nasz organizm będzie oddychał zaledwie cztery razy na minutę” – dodaje Matuszkiewicz, podkreślając niebezpieczeństwo związane z zażywaniem tego narkotyku.

źródło::onet.pl

Wyświetlony 8 razy