czwartek, 14 marzec 2019 18:04

Niezwykłe zimowe i nocne zdjęcia Reykjaviku plus z lotu ptaka plus video

Niezwykłe nocne zdjęcie Reykjaviku z lotu ptaka Niezwykłe nocne zdjęcie Reykjaviku z lotu ptaka Niezwykłe nocne zdjęcie Reykjaviku z lotu ptaka

W lutym zrobiliśmy sobie wycieczkę do Reykjaviku. Miasto, jak i cała Islandia poraża swoim urokiem, innością i powietrzem. Spędziliśmy w stolicy Islandii tydzień i przyznam, że nie był to czas stracony. Minus to bardzo wysokie ceny, bo na przykład pół litra wódki w barze kosztuje 500 zł. Na szczęście znajdują się tam specjalne markety z alkoholem i można kupić flaszkę za 200 zł. Widziałem też polskie piwa tzn. Lech, Tyskie, Warka. Ich cena to 12 złotych i były to jedne z najtańszych piw w asortymencie.

Z podstawowych rzeczy to najtańszy chleb w Bonusie 15 zł, kilo piersi 60 zł, ale znalazłem miejsce, gdzie kurczak z rożna kosztował 45 zł. Przypomnę, że 1000 koron islandzkich to równowartość 30 zł. 

Poniżej film, który nakręciłem z samolotu, lecąc nad stolicą Islandii.

Reykjavik nocą, film z lotu ptaka

Reykjaviku nie można zwiedzać, nie widząc jego ikony, czyli budynku filharmonii w kształcie bryły lodu. To przepiękna budowla położona na Islandzkim wybrzeżu, blisko portu. Poniżej zdjęcie zimą.

Filharmonia w Reykjaviku zimą

Filharmonia w Reykjaviku zimą

Mieliśy wielką przyjemność polowania na wieloryby. Oczywiście tylko obiektywami. Poniżej pokazujemy nasz statek, którym pływaliśmy morzami wśród gór lodowych. Niestety było zbyt wietrznie i nie mieliśmy przyjemności zobaczyć tych wielkich ssaków. Na szczęście 2 lata wcześniej zobaczyliśmy dużo wielorybów na Wyspach Kanaryjskich, więc lamentu dużego nie było.

Port w Reykjaviku zimą

Port w Reykjaviku zimą

Jedna z rad jest taka, żeby wykorzystać dany nam przez los dostęp do internetu. Mapa Reykjaviku online towarzyszyła nam przez całą wyprawę. GPS to dobra sprawa.

Mapa Reykjaviku online

Mapa Reykaviku online

W czasie odpływania z portu w pełne morze warto zobaczyć  panoramę Reykjaviku od strony morza.  Poniżej przedstawiam zdjęcie zrobione ze statku wycieczkowego.

Reykjavik panorama widok z morza

Reykjavik panorama widok z morza

Spacerując po tym niedużym mieście, można spotkać wiele ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest rzeźba o zarysie statku zrobiona jakby z kości wieloryba. Robi wrażenie. Zdjęcie poniżej

Rzeźba statku na wybrzeży Reykjaviku

Rzeźba statku na wybrzeżu Reykjaviku

Wyprawiając się do Islandii musimy oczywiście poczuć tą wielką lodową krainę. Proponuję wybrać jedną z wielu wycieczek, np. po Golden Circle. Wtedy poczujecie głuszę i klimat tego kraju.

Góry i pustkowie Islandii

Góry i pustkowie Islandii zimą