środa, 05 październik 2022 14:24

Wycieczki szkolne – co warto wiedzieć?

Napisane przez
pixabay pixabay

Uczestnictwo dziecka w wycieczce szkolnej może być powodem, który spędza sen z powiek rodziców. Żeby być pewnym, że nasze dziecko jest bezpieczne, pod fachową opieką specjalistów, warto zawczasu dowiedzieć się jakie obowiązki spoczywają na wychowawcach i jakie inne informacje należy zgromadzić.

Kto może być opiekunem a kto kierownikiem

Kierownikiem wycieczki szkolnej może być osoba, która ukończyła kurs kierownika wycieczek szkolnych, posiada odpowiednie uprawnienia przewodnika turystycznego (przodownika czy instruktora turystyki kwalifikowanej) lub instruktora harcerskiego. Opiekunem zaś może zostać nauczyciel lub inna osoba, która osiągnęła pełnoletniość i uzyskała zgodę dyrektora. Kierownik jest odpowiedzialny za transport, wyżywienie a także noclegi uczestników wycieczki. Musi również zapewnić dostęp do apteczki pierwszej pomocy oraz zapoznać uczestników z zasadami bezpieczeństwa, których muszą bezwzględnie przestrzegać. Kiedy wycieczka dobiega końca, kierownik dokonuje również finansowego podsumowania. Dla odmiany opiekun wycieczki szkolnej odpowiada za sprawowanie opieki nad uczniami i współpracuje z kierownikiem w zakresie realizacji harmonogramu wycieczki. Opiekun ma także za zadanie zawsze sprawdzić liczbę uczestników przed wyruszeniem w drogę z dowolnego miejsca pobytu, podczas zwiedzania i już po dotarciu do miejsca przeznaczenia.

Co wolno w górach a co nad wodą

Podczas wypoczynku nad wodą uczestnikom wycieczki wolno kąpać się i pływać jedynie w granicach wyznaczonych do tego pływalni i kąpielisk. Jeśli zaplanowana jest nauka pływania to może odbyć się wyłącznie pod stałym nadzorem ratownika i opiekuna wycieczki, w miejscach do tego przystosowanych i wskazanych. Ze sprzętu pływającego wolno korzystać jedynie osobom, które przeszły stosowne szkolenie w temacie jego obsługi, zaś kajaki i łodzie, przeznaczone do użytku dla uczestników wycieczek muszą być wyposażone w sprzęt ratunkowy. Z kolei wycieczki piesze lub narciarskie, które odbywają się na terenach górskich usytuowanych w obrębie rezerwatów przyrody i parków narodowych a także terenów, które leżą powyżej 1000 m mogą być prowadzone wyłącznie przez przewodników turystycznych. Oni także są odpowiedzialni za treningi grupy na terenach górzystych, poza trasami narciarskimi i turystycznymi.

Wyświetlony 268 razy
Więcej w tej kategorii: « Domki nad jeziorem. Gdzie na wakacje?
 • 4 powody, dla których warto pić zakwas z buraków
  4 powody, dla których warto pić zakwas z buraków

  Buraki to warzywa o dużej gęstości odżywczej, będące ważnym elementem zbilansowanej diety. Zakwas buraczany zalicza się do grona superfoods i jego spożywanie ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Jakie są główne zalety picia soku z kiszonych buraków?

  Written on środa, 24 maj 2023 09:19
 • Naturalne sposoby na alergie
  Naturalne sposoby na alergie

  Alergie sezonowe wywoływane są przez substancje nadwrażliwe i nieszkodliwe dla środowiska. Osoby cierpiące na tego typu alergie często unikają niektórych miejsc, potraw i wszelkich elementów mogących wywołać nieprzyjemne odczucia, takie jak swędzenie skóry, obrzęk, katar czy wysypka na całym ciele.

  Written on środa, 24 maj 2023 09:17
 • Octy ekologiczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
  Octy ekologiczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

  Ocet ekologiczny jest naturalnym produktem, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholu. W odróżnieniu od konwencjonalnego octu, ocet ekologiczny jest wytwarzany z surowców organicznych, takich jak organiczne owoce lub zboża, które nie były poddawane działaniu sztucznych pestycydów, nawozów chemicznych ani innych syntetycznych substancji. Proces produkcji octu ekologicznego jest również bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje naturalne metody fermentacji i nie stosuje dodatków chemicznych czy konserwantów.

  Written on środa, 24 maj 2023 09:10
 • Pomoc drogowa jako wsparcie kierowców – co warto wiedzieć?
  Pomoc drogowa jako wsparcie kierowców – co warto wiedzieć?

  Usterka samochodu, kolizja, a nawet wypadek to zdarzenia drogowe, które mogą zakłócić jazdę w dowolnym momencie. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to codzienna trasa, czy wypad w nieznane – usługi pomocy drogowej bywają przydatne niezależnie od okoliczności. Doświadczeni profesjonaliści błyskawicznie reagują na każde zgłoszenie zapewniając wsparcie, którego potrzebujesz jako kierowca. Jak działa pomoc drogowa na niemieckiej autostradzie? Kto może skorzystać z jej usług? Sprawdź!

  Written on poniedziałek, 22 maj 2023 14:05
 • Skuteczne sposoby na zwolnienie miejsca w MacBooku
  Skuteczne sposoby na zwolnienie miejsca w MacBooku

  Popularność produktów marki Apple stale rośnie, a nowych użytkowników tylko przybywa. Zalet MacBooków jest naprawdę sporo – to m.in. szybki procesor, sprawna praca i estetyczny wygląd. Aby jednak zachować pełną wydajność, warto uważać na poziom zapełnienia dysku. Co zrobić, by zwolnić miejsce w pamięci urządzenia?

  Written on wtorek, 16 maj 2023 17:31