środa, 05 październik 2022 14:24

Wycieczki szkolne – co warto wiedzieć?

pixabay pixabay

Uczestnictwo dziecka w wycieczce szkolnej może być powodem, który spędza sen z powiek rodziców. Żeby być pewnym, że nasze dziecko jest bezpieczne, pod fachową opieką specjalistów, warto zawczasu dowiedzieć się jakie obowiązki spoczywają na wychowawcach i jakie inne informacje należy zgromadzić.

Kto może być opiekunem a kto kierownikiem

Kierownikiem wycieczki szkolnej może być osoba, która ukończyła kurs kierownika wycieczek szkolnych, posiada odpowiednie uprawnienia przewodnika turystycznego (przodownika czy instruktora turystyki kwalifikowanej) lub instruktora harcerskiego. Opiekunem zaś może zostać nauczyciel lub inna osoba, która osiągnęła pełnoletniość i uzyskała zgodę dyrektora. Kierownik jest odpowiedzialny za transport, wyżywienie a także noclegi uczestników wycieczki. Musi również zapewnić dostęp do apteczki pierwszej pomocy oraz zapoznać uczestników z zasadami bezpieczeństwa, których muszą bezwzględnie przestrzegać. Kiedy wycieczka dobiega końca, kierownik dokonuje również finansowego podsumowania. Dla odmiany opiekun wycieczki szkolnej odpowiada za sprawowanie opieki nad uczniami i współpracuje z kierownikiem w zakresie realizacji harmonogramu wycieczki. Opiekun ma także za zadanie zawsze sprawdzić liczbę uczestników przed wyruszeniem w drogę z dowolnego miejsca pobytu, podczas zwiedzania i już po dotarciu do miejsca przeznaczenia.

Co wolno w górach a co nad wodą

Podczas wypoczynku nad wodą uczestnikom wycieczki wolno kąpać się i pływać jedynie w granicach wyznaczonych do tego pływalni i kąpielisk. Jeśli zaplanowana jest nauka pływania to może odbyć się wyłącznie pod stałym nadzorem ratownika i opiekuna wycieczki, w miejscach do tego przystosowanych i wskazanych. Ze sprzętu pływającego wolno korzystać jedynie osobom, które przeszły stosowne szkolenie w temacie jego obsługi, zaś kajaki i łodzie, przeznaczone do użytku dla uczestników wycieczek muszą być wyposażone w sprzęt ratunkowy. Z kolei wycieczki piesze lub narciarskie, które odbywają się na terenach górskich usytuowanych w obrębie rezerwatów przyrody i parków narodowych a także terenów, które leżą powyżej 1000 m mogą być prowadzone wyłącznie przez przewodników turystycznych. Oni także są odpowiedzialni za treningi grupy na terenach górzystych, poza trasami narciarskimi i turystycznymi.

Wyświetlony 777 razy
Więcej w tej kategorii: « Domki nad jeziorem. Gdzie na wakacje?