piątek, 07 październik 2022 14:41

Klimatyzacja fakty i mity

pixabay pixabay

Własny dom, mieszkanie. Marzenie każdego, które czasem jest dorobkiem naszego życia, innym razem kredytem na całe życie. Niezależnie jednak od sytuacji, to właśnie w domu czujemy się najbezpieczniej i to w nim składujemy większość dóbr. Aby w wyniku zdarzeń losowych nie zostać z niczym, warto się ubezpieczyć. Niestety własne cztery kąty to nie polisa OC, tutaj decyzja jest dużo bardziej skomplikowana. Co zrobić zatem, by mądrze ubezpieczyć mieszkanie?

 

 Usiądź w fotelu i się zastanów

Do Polski wielkimi krokami zbliża się lato. Pora roku wyczekiwana przez uczniów i wczasowiczów często staje się przekleństwem dla pracowników pozamykanych w biurach i halach produkcyjnych. Wysokie temperatury i duchota zmieniają pracę w męczarnie. Wybawieniem z takiej sytuacji jest wydajna klimatyzacja. Niestety wokół niej przez lata narosło wiele mitów o jej szkodliwych właściwościach. Czy są one prawdziwe? Sprawdźmy to!

 

1. Klimatyzacja to jedna wielka wylęgarnia ciężkich chorób

Fałsz

Nowoczesne klimatyzacje nie tylko nie są groźne dla zdrowia, ale często wykorzystywane są właśnie w przypadku osób chorych. Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu w nim zaawansowanych filtrów HEPA. Urządzenia te za sprawą cyrkulacji powietrza potrafią wyłapywać kurz, roztocza, zarodniki grzybów a nawet wirusy i bakterie. Dobrze serwisowana klimatyzacja jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia.

2. Klimatyzacja to gwarantowany katar

Fałsz

Często słyszymy, że ktoś przeziębił się przez klimatyzacje. Jest to mit, jeśli używamy jej z głową. Maksymalna różnica temperatur otoczenia i pomieszczenia z włączonym urządzeniem powinna wynosić nie więcej niż 6-7 stopni. Jej nawiew najlepiej ustawić tak by mieszał się z ciepłym powietrzem i nie wiał bezpośrednio na pracowników. Jeśli spełnimy te warunki możemy być pewni, że nikt się nie przeziębi.

3. Klimatyzacje są niezwykle trudne w utrzymaniu

Fałsz

Klimatyzacją trzeba się zająć średnio dwa razy w roku niezależnie czy jest używana czy nie. Wymaga ona odpowiedniego czyszczenia i wymiany filtrów. Jeśli nie jesteśmy pewni jak to zrobić wystarczy skorzystać z usług firm zajmujących się serwisem, jak np. hydrauliką z Leżajska, zhs-instalsan.pl. Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji sprzętu, gdyż dzięki temu dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale i o budżet, ponieważ odpowiednio serwisowane urządzenie będzie działać długie lata.

4. Klimatyzacja wpływa na inne urządzenia techniczne znajdujące się w pomieszczeniu.

Prawda

Wiele osób uważa, że klimatyzacja wpływa elektronikę i inne sprzęty w zasięgu jej działania. To prawda. Warto jednam wiedzieć, że jest to wpływ jak najbardziej pozytywny. Klimatyzacja, gdy działa i jest prawidłowo serwisowana, nie tylko filtruje nadmiar kurzu w pomieszczeniu, ale utrzymuje w nim stały poziom wilgotności, który pozytywnie wpływa na sprzęt hi-tech.
5. Klimatyzacja przydaje się tylko latem

Fałsz

Klimatyzacja nie zastąpi pieca C.O. Rzeszów, Kraków czy nawet w najcieplejszym rejonie Polski- Dolinie Odry , wszędzie tam, w okresie zimowym trzeba korzystać z typowego ogrzewania. Niemniej jednak w czasie wiosny i jesieni, klimatyzacja może okazać się bardzo użyteczna. Urządzenie to nie tylko chłodzi. Potrafi wiać ciepłym powietrzem, skutecznie utrzymując przyjemną temperaturę w pierwsze chłodniejsze dni.

6. Klimatyzacja wpływa na wydajność pracy

Prawda

Badania wyraźnie pokazały, iż klimatyzacja ma znaczący wpływ na efektywność pracy. Bynajmniej nie chodzi tu jednak o jej negatywne skutki w postaci szumu jaki wydaje. Każdy, kto kiedyś musiał pracować w upalnym, dusznym biurze, wie jak takie temperatury odejmują siły i chęci do czegokolwiek. Dlatego dobrze zamontowana, serwisowana klimatyzacja nie tylko nie przeszkadza a wpływa pozytywnie na wydajność pracy.

Reasumując klimatyzacji na pewno nie trzeba się bać. Nie kryje się za nią żadna tajemnica lub zagrożenie. Tak jak inne urządzenia: gazowe kotły C.O., pompy Ciepła, czy systemy solrane odpowiednio zainstalowane i systematycznie serwisowane przez fachowców będą sprawnie działać przez lata.

Wyświetlony 1029 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2023 17:01