poniedziałek, 29 maj 2023 16:25

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamieniacz Odkamieniacz mat.prasowe

Posiadasz w domu ekspres do kawy, ale nie wiesz, jak prawidłowo go odkamienić? Które środki do konserwacji kawowego sprzętu są w tym przypadku niezbędne? Dowiedz się, jak dbać o swoje urządzenie, aby działało długo i poprawnie.

 

Ekspres do kawy – dlaczego należy go odkamieniać?

Czy gromadzący się kamień w ekspresie jest szkodliwy? Zdecydowanie tak. Zalegający osad silnie utrudnia przepływ wody, co zmniejsza wydajność urządzenia oraz wydłuża proces parzenia klasycznej kawy. Co więcej, obecność kamienia przekłada się także na smak otrzymanej kawy – tego z pewnością każdy chciałby uniknąć. Przy dużej ilości osadu może dojść nawet do zablokowania cienkich zaworów i rurek – brak regularnego odkamieniania może doprowadzić do znacznego spowolnienia pracy urządzenia lub poważnej awarii, która wymaga pomocy doświadczonego serwisanta. Chcesz na co dzień cieszyć się smaczną i aromatyczną kawą, jak z kawiarni? Nie zapominaj o regularnym odkamienianiu swojego ekspresu. 

Metody odkamieniania ekspresu – jakie są?

Aby sprzęt do kawy działał bez zakłóceń oraz odpowiednio spełniał swoją funkcję przez wiele lat, należy postawić na regularne czyszczenie i konserwację. Jakie są metody na to, by skutecznie pozbyć się kamienia w ekspresie?

  • Profesjonalne preparaty do odkamieniania – wykazują silne działanie oraz są bezpieczne dla sprzętu. Szeroką ofertę środków do konserwacji ekspresu znajdziesz w internetowym sklepie Cafe Silesia. Zanim zastosujesz konkretny środek do odkamieniania, dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną od producenta – znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat zalecanych proporcji i czasu czyszczenia. 
  • Naturalne środki odkamieniające – jedną z popularnych metod odkamieniania jest domowa mieszanka stworzona z octu jabłkowego lub soku z cytryny z wodą. Roztwór, który przepływa przez ekspres, ma skuteczne działanie odkamieniające. Niezwykle ważne jest, aby następnie przepłukać przewody czystą wodą, która usunie pozostałości środka. 

W kwestii odkamieniania najważniejsza jest regularność. Warto pamiętać, że wytwarzanie się kamienia jest uzależnione m.in. od twardości wody, stąd nie ma jednoznacznej zasady co do częstotliwości tego procesu. Warto pamiętać, że stosowanie profesjonalnych środków do odkamieniania jest najbezpieczniejsze dla ekspresu – w tej kwestii warto stawiać na środki tej samej marki, co posiadany sprzęt do kawy. 

Jaki odkamieniacz do ekspresu wybrać?

Planując zakup środka do odkamieniania ekspresu, weź pod uwagę swoje własne preferencje co do stosowania produktu. Odkamieniacz może występować w formie: 

  • tabletek odkamieniających, 
  • płynu odkamieniającego, 
  • proszku odkamieniającego. 

Jak prawidłowo odkamienić ekspres? W pierwszej kolejności usuń filtr ze zbiornika na wodę. Następnie wymieszaj wskazaną ilość wody z płynem lub proszkiem do odkamieniania ekspresu. Gotowy roztwór wlej do urządzenia i uruchom je odpowiednim przyciskiem na panelu sterującym. Profesjonalne środki do konserwacji ekspresu skutecznie usuwają kamień oraz nie wpływają negatywnie na pracę urządzeń. Kupując produkty do konserwacji, najlepiej postaw na znane i cenione marki, takie jak Urnex, KRUPS czy Puly.