Zasada zrównoważonego rozwoju nie jest nam obca, ponieważ zyskała w Polsce rangę konstytucyjnej. Zmieniamy swoją egoistyczną postawę, zaczynamy działać z myślą o potrzebach przyszłych pokoleń. Ta zmiana jest widoczna również w sferze budowlanej na etapie projektowania i wznoszenia obiektów. Dbałość o środowisko naturalne przejawia się również w pracach konstrukcyjnych i samej eksploatacji budynku.
Zamieszkaj w zielonym budynku
Fundamentem popularyzowanej koncepcji jest proces wyznaczania standardów oraz reguł budownictwa opartego na działaniach najmniej szkodliwych dla natury przez cały czas użytkowania budynku. Inwestycje, które można określić mianem zielonych, są realizowane z wykorzystaniem materiałów przyjaznych środowisku, z góry ograniczają pobór wykorzystywanej energii i w swojej strategii sprzyjają procesowi zazieleniania terenów w pobliżu osiedla. Przykładem projektu realizowanego w taki sposób jest osiedle Parkowe Maślice we Wrocławiu. Cechą, która sprawia, że zielone osiedle jest miejscem innym niż wszystkie, stanowi wykorzystanie nowoczesnych technologii i najwyższej klasy ekologicznych materiałów, co znacznie obniża koszty eksploatacyjne. Przykładowo, rachunki za energię elektryczną są tu o połowę mniejsze, niż w przypadku innych osiedli.
Przyjemne z pożytecznym
W projekcie Parkowe Maślice do izolacji budynków użyto pianki poliuretanowej, która zatrzymuje uciekające ciepłe powietrze w zimie i chodne w lecie. Zastosowanie łączników termoizolacyjnych sprawia, że budynki są energooszczędne. Mieszkania posiadają przestronne balkony, które nie powodują – jak to ma miejsce w innych mieszkaniach tego typu – dodatkowej utraty energii. Znaczną oszczędność energii umożliwia również logoterma, instalowany w lokalu lub klatce schodowej węzeł cieplny, który pozwala wybranie poziomu ciepła i płacenie tylko za to, które mieszkańcy wykorzystują na własny użytek. Pianka poliuretanowa, oprócz pełnienia roli izolatora, wzmacnia konstrukcję budynków. Dbałości o przyrodę służy również odpowiednie doświetlenie apartamentowców światłem dziennym dzięki świetlikom oraz szybkie i ciche windy, które dodatkowo mogą odzyskiwać energię elektryczną. Lista zalet zielonych budynków jest znacznie dłuższa, dlatego warto przyjrzeć się z bliska ekologicznym inwestycjom budowlanym.