wtorek, 11 październik 2022 14:34

Poznaj apartamenty z natury komfortowe

Napisane przez
pixabay pixabay

Zielone budynki rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Nie mamy na myśli bloków, apartamentowców i biurowców w kolorach nadziei, lecz budownictwo ekologiczne, zwane również zrównoważonym. Wciąż uczymy się troski o środowisko naturalne: segregujemy śmieci, myślimy o zakupie samochodów hybrydowych, chcemy mieszkać na ekologicznych osiedlach. Bycie eko to nie tylko przemijająca moda, to styl życia wielu Polaków, których wymagania dotyczące jakości życia są wyższe niż przeciętnego Kowalskiego.

Zasada zrównoważonego rozwoju nie jest nam obca, ponieważ zyskała w Polsce rangę konstytucyjnej. Zmieniamy swoją egoistyczną postawę, zaczynamy działać z myślą o potrzebach przyszłych pokoleń. Ta zmiana jest widoczna również w sferze budowlanej na etapie projektowania i wznoszenia obiektów. Dbałość o środowisko naturalne przejawia się również w pracach konstrukcyjnych i samej eksploatacji budynku.

Zamieszkaj w zielonym budynku

Fundamentem popularyzowanej koncepcji jest proces wyznaczania standardów oraz reguł budownictwa opartego na działaniach najmniej szkodliwych dla natury przez cały czas użytkowania budynku. Inwestycje, które można określić mianem zielonych, są realizowane z wykorzystaniem materiałów przyjaznych środowisku, z góry ograniczają pobór wykorzystywanej energii i w swojej strategii sprzyjają procesowi zazieleniania terenów w pobliżu osiedla. Przykładem projektu realizowanego w taki sposób jest osiedle Parkowe Maślice we Wrocławiu. Cechą, która sprawia, że zielone osiedle jest miejscem innym niż wszystkie, stanowi wykorzystanie nowoczesnych technologii i najwyższej klasy ekologicznych materiałów, co znacznie obniża koszty eksploatacyjne. Przykładowo, rachunki za energię elektryczną są tu o połowę mniejsze, niż w przypadku innych osiedli.

Przyjemne z pożytecznym

W projekcie Parkowe Maślice do izolacji budynków użyto pianki poliuretanowej, która zatrzymuje uciekające ciepłe powietrze w zimie i chodne w lecie. Zastosowanie łączników termoizolacyjnych sprawia, że budynki są energooszczędne. Mieszkania posiadają przestronne balkony, które nie powodują – jak to ma miejsce w innych mieszkaniach tego typu – dodatkowej utraty energii. Znaczną oszczędność energii umożliwia również logoterma, instalowany w lokalu lub klatce schodowej węzeł cieplny, który pozwala wybranie poziomu ciepła i płacenie tylko za to, które mieszkańcy wykorzystują na własny użytek. Pianka poliuretanowa, oprócz pełnienia roli izolatora, wzmacnia konstrukcję budynków. Dbałości o przyrodę służy również odpowiednie doświetlenie apartamentowców światłem dziennym dzięki świetlikom oraz szybkie i ciche windy, które dodatkowo mogą odzyskiwać energię elektryczną. Lista zalet zielonych budynków jest znacznie dłuższa, dlatego warto przyjrzeć się z bliska ekologicznym inwestycjom budowlanym.

Wyświetlony 326 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2023 16:59
 • Twardy materac - czym się wyróżnia?
  Twardy materac - czym się wyróżnia?

  Kupując nowy materac należy wziąć pod uwagę wagę i preferencje osób, które będą na nim spały. Dziś na rynku mamy szeroki wybór konstrukcji materacy od modeli piankowych dedykowanych dla osób lżejszych po te kieszeniowe czy lateksowe, które będą bardzo trwałe i komfortowe dla każdego a przede wszystkich dla osób dorosłych.

  Written on piątek, 24 marzec 2023 14:43
 • Samochody elektryczne - czy warto go mieć?
  Samochody elektryczne - czy warto go mieć?

  Samochody elektryczne są pojazdami, które korzystają z energii elektrycznej zamiast tradycyjnych paliw, takich jak benzyna czy olej napędowy. Zamiast silnika spalinowego, samochody elektryczne mają silnik elektryczny, który jest zasilany z baterii.

  Written on czwartek, 23 marzec 2023 13:57
 • Naprawa kampera
  Naprawa kampera

  Zakupiłeś kamper, używany w dobrym stanie. Myślisz o podróżach po całej Europie a może chociaż po Polsce, w sumie ciekawych miejsc jest tutaj mnóstwo.

  Written on niedziela, 05 marzec 2023 13:15
 • Najlepsze pomysły na prezent na Walentynki
  Najlepsze pomysły na prezent na Walentynki

  Walentynki to jeden z najważniejszych dni w roku dla zakochanych. Każdy chce wyrazić swoje uczucia i obdarować bliską osobę wyjątkowym prezentem. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny prezent, zapoznaj się z naszymi propozycjami.

  Written on czwartek, 16 luty 2023 13:04
 • Dlaczego odpowiednia ilość ruchu u dzieci jest tak istotna?
  Dlaczego odpowiednia ilość ruchu u dzieci jest tak istotna?

  Plaga otyłości widoczna jest dziś u coraz większej ilości młodzieży i dzieci. Co więcej, problem ten dotyka już nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym, dlatego rodzice stale szukają sposobów na to, aby temu przeciwdziałać. Głównymi winowajcami tego problemu jest siedzący tryb życia oraz mała ilość ruchu.

  Written on poniedziałek, 13 luty 2023 14:22