wtorek, 11 październik 2022 14:34

Poznaj apartamenty z natury komfortowe

Napisane przez
pixabay pixabay

Zielone budynki rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Nie mamy na myśli bloków, apartamentowców i biurowców w kolorach nadziei, lecz budownictwo ekologiczne, zwane również zrównoważonym. Wciąż uczymy się troski o środowisko naturalne: segregujemy śmieci, myślimy o zakupie samochodów hybrydowych, chcemy mieszkać na ekologicznych osiedlach. Bycie eko to nie tylko przemijająca moda, to styl życia wielu Polaków, których wymagania dotyczące jakości życia są wyższe niż przeciętnego Kowalskiego.

Zasada zrównoważonego rozwoju nie jest nam obca, ponieważ zyskała w Polsce rangę konstytucyjnej. Zmieniamy swoją egoistyczną postawę, zaczynamy działać z myślą o potrzebach przyszłych pokoleń. Ta zmiana jest widoczna również w sferze budowlanej na etapie projektowania i wznoszenia obiektów. Dbałość o środowisko naturalne przejawia się również w pracach konstrukcyjnych i samej eksploatacji budynku.

Zamieszkaj w zielonym budynku

Fundamentem popularyzowanej koncepcji jest proces wyznaczania standardów oraz reguł budownictwa opartego na działaniach najmniej szkodliwych dla natury przez cały czas użytkowania budynku. Inwestycje, które można określić mianem zielonych, są realizowane z wykorzystaniem materiałów przyjaznych środowisku, z góry ograniczają pobór wykorzystywanej energii i w swojej strategii sprzyjają procesowi zazieleniania terenów w pobliżu osiedla. Przykładem projektu realizowanego w taki sposób jest osiedle Parkowe Maślice we Wrocławiu. Cechą, która sprawia, że zielone osiedle jest miejscem innym niż wszystkie, stanowi wykorzystanie nowoczesnych technologii i najwyższej klasy ekologicznych materiałów, co znacznie obniża koszty eksploatacyjne. Przykładowo, rachunki za energię elektryczną są tu o połowę mniejsze, niż w przypadku innych osiedli.

Przyjemne z pożytecznym

W projekcie Parkowe Maślice do izolacji budynków użyto pianki poliuretanowej, która zatrzymuje uciekające ciepłe powietrze w zimie i chodne w lecie. Zastosowanie łączników termoizolacyjnych sprawia, że budynki są energooszczędne. Mieszkania posiadają przestronne balkony, które nie powodują – jak to ma miejsce w innych mieszkaniach tego typu – dodatkowej utraty energii. Znaczną oszczędność energii umożliwia również logoterma, instalowany w lokalu lub klatce schodowej węzeł cieplny, który pozwala wybranie poziomu ciepła i płacenie tylko za to, które mieszkańcy wykorzystują na własny użytek. Pianka poliuretanowa, oprócz pełnienia roli izolatora, wzmacnia konstrukcję budynków. Dbałości o przyrodę służy również odpowiednie doświetlenie apartamentowców światłem dziennym dzięki świetlikom oraz szybkie i ciche windy, które dodatkowo mogą odzyskiwać energię elektryczną. Lista zalet zielonych budynków jest znacznie dłuższa, dlatego warto przyjrzeć się z bliska ekologicznym inwestycjom budowlanym.

Wyświetlony 749 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2023 16:59
 • Pościg ulicami Poznania. Sprawdź szczegóły
  Pościg ulicami Poznania. Sprawdź szczegóły

  Dramatyczne sceny rozegrały się na ulicach Poznania, gdy 40-letni mężczyzna z Suchego Lasu, poszukiwany do odbycia kary, zdecydował się uciekać przed policją. Pościg, który odbył się we wtorek 16 kwietnia, zakończył się uszkodzeniem radiowozu i zatrzymaniem uciekiniera w środę wieczorem.

  Written on piątek, 19 kwiecień 2024 16:51
 • Ryzykowne zachowania na moście św. Rocha w Poznaniu
  Ryzykowne zachowania na moście św. Rocha w Poznaniu

  Most św. Rocha w Poznaniu, pomimo swojej urokliwej lokalizacji i ważnej roli w infrastrukturze miasta, od lat jest także miejscem ryzykownych i niebezpiecznych zachowań. Spacerowanie po jego przęśle, choć brzmi jak ekstremalna forma rozrywki, dla niektórych stało się niemal rytuałem. Lokalne legendy i miejskie mity, jak ten o szczęśliwym zdaniu sesji po przejściu przez konstrukcję mostu, przyciągają zarówno odważnych studentów, jak i poszukiwaczy silnych wrażeń. Niestety, historia uczy, że takie działania mogą prowadzić do tragedii, jak w przypadku wypadku irlandzkiej wioślarki w 2016 roku, która poniosła śmierć po upadku z mostu.

  Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 16:23
 • Pieszy potrącony na skrzyżowaniu w Poznaniu
  Pieszy potrącony na skrzyżowaniu w Poznaniu

  W Poznaniu 17 kwietnia na skrzyżowaniu ulic Marcelińska i Bułgarska doszło do wypadku z udziałem pieszego. Zdarzenie miało miejsce krótko po godzinie 11:30. Poszkodowany został potrącony na pasach, co spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu.

  Written on środa, 17 kwiecień 2024 11:13
 • Dramatyczna akcja ratunkowa w Poznaniu. Straż Miejska uratowała starszego mężczyznę
  Dramatyczna akcja ratunkowa w Poznaniu. Straż Miejska uratowała starszego mężczyznę

  Wczesnym porankiem w niedzielę 14 kwietnia, dzięki czujności przechodnia, poznańska Straż Miejska przeprowadziła dramatyczną akcję ratunkową na Dębcu. Starszy mężczyzna, który zasłabł w opuszczonym budynku, został uratowany w ostatniej chwili.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 14:35
 • Tragedia na ulicy Grunwaldzkiej. Śmiertelne zderzenie rowerzysty z tramwajem wstrząsa Poznaniem
  Tragedia na ulicy Grunwaldzkiej. Śmiertelne zderzenie rowerzysty z tramwajem wstrząsa Poznaniem

  Poznań stał się świadkiem dramatycznego zdarzenia na ulicy Grunwaldzkiej. 68-letni rowerzysta, który zderzył się z tramwajem, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Wypadek, który wstrząsnął lokalną społecznością, wywołał szereg działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności tego tragicznego wydarzenia.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:45