wtorek, 16 maj 2023 17:31

Skuteczne sposoby na zwolnienie miejsca w MacBooku

Napisane przez
Jak zwolnić miejsce na dysku Jak zwolnić miejsce na dysku Adobe Stock

Popularność produktów marki Apple stale rośnie, a nowych użytkowników tylko przybywa. Zalet MacBooków jest naprawdę sporo – to m.in. szybki procesor, sprawna praca i estetyczny wygląd. Aby jednak zachować pełną wydajność, warto uważać na poziom zapełnienia dysku. Co zrobić, by zwolnić miejsce w pamięci urządzenia?

 

Co zrobić, gdy dysk w MacBooku jest pełny?

Wielu użytkowników MacBooka spotkało się już z komunikatem „Dysk startowy jest prawie pełny”. To wiadomość wyświetlana w momencie, gdy na dysku systemowym zostało 10% lub mniej wolnego miejsca. W takiej sytuacji należy działać szybko – brak miejsca może być przyczyną wielu problemów, takich jak brak możliwości wykonania aktualizacji czy spowolnienie pracy urządzenia. Choć regularne korzystanie z MacBooka niemal zawsze wiąże się z gromadzeniem na dysku dużej ilości danych, raz na jakiś czas warto usunąć zbędne pliki, odinstalować nieużywane od dawna programy czy chociażby opróżnić kosz. Pomocna często okazuje się również optymalizacja przestrzeni dyskowej. Poniżej przedstawiamy proste i skuteczne wskazówki dotyczące zwolnienia miejsca w MacBooku.

Sprawdź, co zajmuje miejsce na dysku i usuń zbędne pliki

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, co właściwie zajmuje miejsce na dysku. W tym celu należy kliknąć ikonę Apple, a następnie wybrać „Ustawienia systemowe” i „Ogólne”. Na ekranie powinien wyświetlić się dość przejrzysty diagram, który prezentuje stopień zapełnienia dysku, a także ilość miejsca zajmowanego przez poszczególne typy plików. Co zatem mieści się na dysku i jak pozbyć się zbędnych danych?

Aplikacje

Wszystkie programy i aplikacje zainstalowane na Macu z wyjątkiem aplikacji systemowych. Aby się ich pozbyć, możesz po prostu przeciągnąć poszczególne ikony do kosza – aplikacje będą usunięte przy jego opróżnieniu.

Dokumenty

Dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje i podobne pliki. Warto je przejrzeć i pozbyć się tych, które już nie są nam potrzebne.

iCloud Drive

To wszystkie pliki przechowywane w chmurze. Co istotne, nie są one zapisane na dysku – jeśli chcesz zachować inne pliki, a jednocześnie zwolnić miejsce, warto przenieść je właśnie na konto iCloud.

TV, Muzyka, Książki oraz Podcasty

Wyczyszczenie tej kategorii może zwolnić naprawdę sporo miejsca. Pliki tego typu można usunąć z poziomu odpowiadających im aplikacji systemowych. Warto zaznaczyć, że płatne treści będą ponownie dostępne w sklepie Apple nawet po usunięciu, dzięki czemu można je bez problemu ściągnąć jeszcze raz.

Zdjęcia

Systemowa biblioteka zdjęć – podczas czyszczenia dysku warto przejrzeć pliki i zgrać je na chmurę lub usunąć.

Inni użytkownicy

To pliki tworzone i modyfikowane przez posiadaczy innych kont na danym urządzeniu. Jeśli korzystasz z MacBooka wspólnie z kimś innym, warto wspólnie przejrzeć pliki i usunąć niepotrzebne dane.

Odinstalowanie nieużywanych programów, opróżnienie kosza i skrzynki mailowej

Jak zwolnić miejsce na dysku w naszym Macu? Powyższe porady dotyczące konkretnych typów plików mogą być dobrym początkiem. Jeśli dużo pracujesz na MacBooku, liczba plików do przejrzenia i usunięcia może okazać się naprawdę duża. W takim przypadku warto skorzystać z dedykowanych aplikacji do czyszczenia dysku. Skutecznym sposobem będzie też sprawdzenie różnych programów, które mogą zapisywać dane tymczasowe – wśród nich znajdują się m.in. przeglądarki internetowe. W wielu przypadkach sporo niepotrzebnych plików jest przechowywanych także w folderze „Pobrane” – podczas czyszczenia MacBooka zdecydowanie warto go przejrzeć i usunąć zbędne dane.

Wyświetlony 27 razy
 • 4 powody, dla których warto pić zakwas z buraków
  4 powody, dla których warto pić zakwas z buraków

  Buraki to warzywa o dużej gęstości odżywczej, będące ważnym elementem zbilansowanej diety. Zakwas buraczany zalicza się do grona superfoods i jego spożywanie ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Jakie są główne zalety picia soku z kiszonych buraków?

  Written on środa, 24 maj 2023 09:19
 • Naturalne sposoby na alergie
  Naturalne sposoby na alergie

  Alergie sezonowe wywoływane są przez substancje nadwrażliwe i nieszkodliwe dla środowiska. Osoby cierpiące na tego typu alergie często unikają niektórych miejsc, potraw i wszelkich elementów mogących wywołać nieprzyjemne odczucia, takie jak swędzenie skóry, obrzęk, katar czy wysypka na całym ciele.

  Written on środa, 24 maj 2023 09:17
 • Octy ekologiczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
  Octy ekologiczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

  Ocet ekologiczny jest naturalnym produktem, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholu. W odróżnieniu od konwencjonalnego octu, ocet ekologiczny jest wytwarzany z surowców organicznych, takich jak organiczne owoce lub zboża, które nie były poddawane działaniu sztucznych pestycydów, nawozów chemicznych ani innych syntetycznych substancji. Proces produkcji octu ekologicznego jest również bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje naturalne metody fermentacji i nie stosuje dodatków chemicznych czy konserwantów.

  Written on środa, 24 maj 2023 09:10
 • Pomoc drogowa jako wsparcie kierowców – co warto wiedzieć?
  Pomoc drogowa jako wsparcie kierowców – co warto wiedzieć?

  Usterka samochodu, kolizja, a nawet wypadek to zdarzenia drogowe, które mogą zakłócić jazdę w dowolnym momencie. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to codzienna trasa, czy wypad w nieznane – usługi pomocy drogowej bywają przydatne niezależnie od okoliczności. Doświadczeni profesjonaliści błyskawicznie reagują na każde zgłoszenie zapewniając wsparcie, którego potrzebujesz jako kierowca. Jak działa pomoc drogowa na niemieckiej autostradzie? Kto może skorzystać z jej usług? Sprawdź!

  Written on poniedziałek, 22 maj 2023 14:05
 • Skuteczne sposoby na zwolnienie miejsca w MacBooku
  Skuteczne sposoby na zwolnienie miejsca w MacBooku

  Popularność produktów marki Apple stale rośnie, a nowych użytkowników tylko przybywa. Zalet MacBooków jest naprawdę sporo – to m.in. szybki procesor, sprawna praca i estetyczny wygląd. Aby jednak zachować pełną wydajność, warto uważać na poziom zapełnienia dysku. Co zrobić, by zwolnić miejsce w pamięci urządzenia?

  Written on wtorek, 16 maj 2023 17:31