wtorek, 16 maj 2023 17:31

Skuteczne sposoby na zwolnienie miejsca w MacBooku

Napisane przez
Jak zwolnić miejsce na dysku Jak zwolnić miejsce na dysku Adobe Stock

Popularność produktów marki Apple stale rośnie, a nowych użytkowników tylko przybywa. Zalet MacBooków jest naprawdę sporo – to m.in. szybki procesor, sprawna praca i estetyczny wygląd. Aby jednak zachować pełną wydajność, warto uważać na poziom zapełnienia dysku. Co zrobić, by zwolnić miejsce w pamięci urządzenia?

 

Co zrobić, gdy dysk w MacBooku jest pełny?

Wielu użytkowników MacBooka spotkało się już z komunikatem „Dysk startowy jest prawie pełny”. To wiadomość wyświetlana w momencie, gdy na dysku systemowym zostało 10% lub mniej wolnego miejsca. W takiej sytuacji należy działać szybko – brak miejsca może być przyczyną wielu problemów, takich jak brak możliwości wykonania aktualizacji czy spowolnienie pracy urządzenia. Choć regularne korzystanie z MacBooka niemal zawsze wiąże się z gromadzeniem na dysku dużej ilości danych, raz na jakiś czas warto usunąć zbędne pliki, odinstalować nieużywane od dawna programy czy chociażby opróżnić kosz. Pomocna często okazuje się również optymalizacja przestrzeni dyskowej. Poniżej przedstawiamy proste i skuteczne wskazówki dotyczące zwolnienia miejsca w MacBooku.

Sprawdź, co zajmuje miejsce na dysku i usuń zbędne pliki

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, co właściwie zajmuje miejsce na dysku. W tym celu należy kliknąć ikonę Apple, a następnie wybrać „Ustawienia systemowe” i „Ogólne”. Na ekranie powinien wyświetlić się dość przejrzysty diagram, który prezentuje stopień zapełnienia dysku, a także ilość miejsca zajmowanego przez poszczególne typy plików. Co zatem mieści się na dysku i jak pozbyć się zbędnych danych?

Aplikacje

Wszystkie programy i aplikacje zainstalowane na Macu z wyjątkiem aplikacji systemowych. Aby się ich pozbyć, możesz po prostu przeciągnąć poszczególne ikony do kosza – aplikacje będą usunięte przy jego opróżnieniu.

Dokumenty

Dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje i podobne pliki. Warto je przejrzeć i pozbyć się tych, które już nie są nam potrzebne.

iCloud Drive

To wszystkie pliki przechowywane w chmurze. Co istotne, nie są one zapisane na dysku – jeśli chcesz zachować inne pliki, a jednocześnie zwolnić miejsce, warto przenieść je właśnie na konto iCloud.

TV, Muzyka, Książki oraz Podcasty

Wyczyszczenie tej kategorii może zwolnić naprawdę sporo miejsca. Pliki tego typu można usunąć z poziomu odpowiadających im aplikacji systemowych. Warto zaznaczyć, że płatne treści będą ponownie dostępne w sklepie Apple nawet po usunięciu, dzięki czemu można je bez problemu ściągnąć jeszcze raz.

Zdjęcia

Systemowa biblioteka zdjęć – podczas czyszczenia dysku warto przejrzeć pliki i zgrać je na chmurę lub usunąć.

Inni użytkownicy

To pliki tworzone i modyfikowane przez posiadaczy innych kont na danym urządzeniu. Jeśli korzystasz z MacBooka wspólnie z kimś innym, warto wspólnie przejrzeć pliki i usunąć niepotrzebne dane.

Odinstalowanie nieużywanych programów, opróżnienie kosza i skrzynki mailowej

Jak zwolnić miejsce na dysku w naszym Macu? Powyższe porady dotyczące konkretnych typów plików mogą być dobrym początkiem. Jeśli dużo pracujesz na MacBooku, liczba plików do przejrzenia i usunięcia może okazać się naprawdę duża. W takim przypadku warto skorzystać z dedykowanych aplikacji do czyszczenia dysku. Skutecznym sposobem będzie też sprawdzenie różnych programów, które mogą zapisywać dane tymczasowe – wśród nich znajdują się m.in. przeglądarki internetowe. W wielu przypadkach sporo niepotrzebnych plików jest przechowywanych także w folderze „Pobrane” – podczas czyszczenia MacBooka zdecydowanie warto go przejrzeć i usunąć zbędne dane.

Wyświetlony 509 razy
 • Pościg ulicami Poznania. Sprawdź szczegóły
  Pościg ulicami Poznania. Sprawdź szczegóły

  Dramatyczne sceny rozegrały się na ulicach Poznania, gdy 40-letni mężczyzna z Suchego Lasu, poszukiwany do odbycia kary, zdecydował się uciekać przed policją. Pościg, który odbył się we wtorek 16 kwietnia, zakończył się uszkodzeniem radiowozu i zatrzymaniem uciekiniera w środę wieczorem.

  Written on piątek, 19 kwiecień 2024 16:51
 • Ryzykowne zachowania na moście św. Rocha w Poznaniu
  Ryzykowne zachowania na moście św. Rocha w Poznaniu

  Most św. Rocha w Poznaniu, pomimo swojej urokliwej lokalizacji i ważnej roli w infrastrukturze miasta, od lat jest także miejscem ryzykownych i niebezpiecznych zachowań. Spacerowanie po jego przęśle, choć brzmi jak ekstremalna forma rozrywki, dla niektórych stało się niemal rytuałem. Lokalne legendy i miejskie mity, jak ten o szczęśliwym zdaniu sesji po przejściu przez konstrukcję mostu, przyciągają zarówno odważnych studentów, jak i poszukiwaczy silnych wrażeń. Niestety, historia uczy, że takie działania mogą prowadzić do tragedii, jak w przypadku wypadku irlandzkiej wioślarki w 2016 roku, która poniosła śmierć po upadku z mostu.

  Written on czwartek, 18 kwiecień 2024 16:23
 • Pieszy potrącony na skrzyżowaniu w Poznaniu
  Pieszy potrącony na skrzyżowaniu w Poznaniu

  W Poznaniu 17 kwietnia na skrzyżowaniu ulic Marcelińska i Bułgarska doszło do wypadku z udziałem pieszego. Zdarzenie miało miejsce krótko po godzinie 11:30. Poszkodowany został potrącony na pasach, co spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu.

  Written on środa, 17 kwiecień 2024 11:13
 • Dramatyczna akcja ratunkowa w Poznaniu. Straż Miejska uratowała starszego mężczyznę
  Dramatyczna akcja ratunkowa w Poznaniu. Straż Miejska uratowała starszego mężczyznę

  Wczesnym porankiem w niedzielę 14 kwietnia, dzięki czujności przechodnia, poznańska Straż Miejska przeprowadziła dramatyczną akcję ratunkową na Dębcu. Starszy mężczyzna, który zasłabł w opuszczonym budynku, został uratowany w ostatniej chwili.

  Written on wtorek, 16 kwiecień 2024 14:35
 • Tragedia na ulicy Grunwaldzkiej. Śmiertelne zderzenie rowerzysty z tramwajem wstrząsa Poznaniem
  Tragedia na ulicy Grunwaldzkiej. Śmiertelne zderzenie rowerzysty z tramwajem wstrząsa Poznaniem

  Poznań stał się świadkiem dramatycznego zdarzenia na ulicy Grunwaldzkiej. 68-letni rowerzysta, który zderzył się z tramwajem, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Wypadek, który wstrząsnął lokalną społecznością, wywołał szereg działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności tego tragicznego wydarzenia.

  Written on poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:45